Sportovní a rekondiční masáž

Použití doteku rukou k vyvolání fyzické a duševní pohody jsou jedním z nejstarších způsobů přírodní léčby. Při masáži se používá mnoho typů doteků, tlaků, tření a hlazení, které dokážou stimulovat nebo naopak uvolňovat svalstvo, zlepšovat krevní oběh a celkově zharmonizovat tělo i duši.
Tento druh masáže volím u klientů, kteří mají rádi poctivé prohnětení svalstva.

Klientům, kteří mají nějaký zdravotní problém doporučuji kraniosakrální terapii, u které se dosahuje daleko lepších účinků a tím se i snižuje četnost návštěv v mé masérně.

Kraniosakrální terapie

Rytmus vlastního dechu a srdce vnímá asi každý z nás. V těle ovšem probíhá ještě jeden rytmus, který za normálních okolností nevnímáme – rytmus kraniosakrální.

Výzkumu tohoto rytmu se věnoval na počátku minulého století dr. W. G. Sutherland, metodu rozvinul v 80. letech minulého století americký chirurg John E. Upledger. Ten pozoroval během operace krční páteře na obalech míchy zvláštní rytmický pohyb. Dalším dvacetiletým výzkumem zjistil příčiny a důsledky tohoto pohybu na lidské zdraví a rozvinul vlastní terapeutickou metodu. Nazval ji kraniosakrální metoda a zmíněný pohyb kraniosakrální rytmus.

Co je kraniosakrální rytmus?

Kraniosakrální rytmus (cranium = lebka, os sacrum = kost křížová) je po rytmu dechu a srdce třetím rytmem našeho těla. Vzniká pravidelnou cirkulací mozkomíšního moku, který nadlehčuje mozek a míchu, tlumí nárazy a slouží i jako „mazivo“ pro hladký pohyb obalů mozku a míchy. Formování tohoto rytmu začíná již v děloze matky a končí smrtí. Rytmus je hmatatelný na celém těle, u zdravého člověka proběhne 8 až 12 cyklů za minutu. Podle doktora Upledgera je harmonický koloběh mozkomíšního moku důležitý pro zdraví našeho pohybového aparátu a především centrálního nervového systému. Aby koloběh mohl probíhat, jak má, musejí být pohyblivé obaly mozku a míchy, ale i okolní kostěné části, na které se tyto obaly upínají – lebeční kosti a švy, některé páteřní obratle a křížová kost.Pokud tomu tak není, mohou nastat zdravotní problémy, se kterými může pomoci právě kraniosakrální terapie.

Pro koho tato metoda je, či není vhodná?

Školený terapeut nejdříve vyšetří na přesně stanovených místech vašeho těla váš kraniosakrální rytmus. Pokud najde problematická místa, snaží se navodit ideální podmínky pro koloběh mozkomíšního moku především jemnou mobilizací páteřních obratlů a spojů lebečních kostí. Terapeut pracuje velmi jemným tlakem (představte si tlak i tah přizpůsobený váze desetikorunové mince), bez pomůcek, pouze vlastníma rukama. Jednotlivá sezení obvykle trvají hodinu, u malých dětí je doba kratší. Klient je během terapie oblečen a převážně leží v klidu na lehátku. Mezi jednotlivými terapeutickými návštěvami by měla být několikatýdenní přestávka. Kraniosakrální metoda může pomoci při problémech pohybového aparátu, ale i poruchách centrálního nervového systému (autismus, dětská mozková obrna, deprese, bolesti hlavy, epilepsie, horečka, glaukom, vysoký krevní tlak, nespavost a podobně – v těchto případech by měla být samozřejmostí konzultace s lékařem). Dalším cílem terapie je i relaxace vnitřních orgánu a posílení imunitního systému a samoléčivých schopností organismu. Pro svoji jemnost je kraniosakrální metoda velmi oblíbená a účinná u malých děti. Kontraindikací je nitrolebeční krvácení, zlomeniny lebky a výduť cévní!

Lymfatická masáž

Neboli lymfodrenáž je speciální léčebná metoda, za pomocí které se podporuje vyplavování odpadních látek z těla. Jedná se tedy o prostředek detoxikace. Díky lymfodrenáži můžeme z těla dostat nahromaděné toxické látky, které jsou jinak pro tělo škodlivé. Dalším důležitým aspektem lymfodrenáže je urychlení toku lymfy mízním řečištěm a podpora látkové výměny organismu. Lymfodrenáž významným způsobem podporuje imunitní systém. V dnešní době se hojně využívá spíše ke kosmetickým účelům, například významně napomáhá k odstranění celulitidy. Další nespornou výhodou je, že lymfodrenáž napomáhá ke zlepšení metabolismu a zlepšení fyzické kondice, což může vést k úbytku váhy.

Před každou lymfodrenáží je zásadní uvolnění důležitých mízních uzlin, aby nedošlo k zablokování. Při lymfodrenáži by mohlo nastat riziko nahromadění lymfy před uzlinou, což je nežádoucí.

První věc, kterou je potřeba zmínit, je fakt, že manuální lymfodrenáž není klasická masáž. Jde o speciální manuální techniku, která je zaměřená na povrchový mízní systém. Rozdíl mezi masáží a manuální lymfodrenáží je primárně v tom, že lymfoterapeut se snaží ovlivnit pouze kůži a podkoží, ale masér jde hlouběji a naopak se snaží ovlivnit primárně svalstvo. Manuální lymfodrenáž je tedy velice prospěšná pro správné fungování lymfatického systému a organismu jako takového. A dobře fungující lymfatický systém, tedy dobrá cirkulace lymfy, je důležitá pro správné fungování vnitřního organismu.

Manuální lymfodrenáž se primárně doporučuje při léčbě otoků či edémů, pro zvýšení imunity, pro detoxikaci organismu, proti celulitidě, pro regeneraci po operacích a úrazech, také jde o prevenci při vzniku křečových žil a v neposlední řadě se využívá pro zmírnění migrén či v boji s obezitou.

Kontraindikace:

Manuální lymfodrenáž je nežádoucí při nádorových onemocněních, v případě že má pacient hnisavou ránu, bakteriální nebo virové onemocnění, zvětšené lymfatické uzliny, hyperfunkci štítné žlázy, rýmu nebo kašel, hypertenzi, hyperglykemii nebo v případě, že pacient bere antibiotika a také v případě těhotenství.

Masáž Lávovými kameny

„Magic hot stones“ by se dalo přeložit jako „magické horké kameny“ nebo také jako „kouzelné“ či „pohádkové“. Havajsky by se tato terapie dala přeložit jako „HO´OKALAKUPUA POHAKU“.

Základy této terapie masáže lávovými kameny spočívá na použití speciálních havajských technik, které ve spojení s horkými kameny mají vysoký terapeutický a relaxační účinek. Správně zvolená exotická aromaterapie umocňuje pocit klidu a pohody. V této terapii se užívá jak znalostí čínské medicíny (čakry, energetické dráhy), tak i prvků havajské masáže. Pracuje se zde především na stresových drahách. Tuto terapii bychom mohli charakterizovat jako vysoce relaxační, antistresovou a harmonickou.

Masáže rozděluji na dva typy:

hodinovou: masíruji dolní končetiny zezadu a záda

dvouhodinovou: masíruji dolní končetiny ze zadu, záda, nohy zepředu, horní končetiny, dekolt a obličej.

Baňkování

Masáž baňkami či baňkováním rozumíme přikládání skleněných kulovitých nádobek se zahřátým vzduchem, v nichž se při ochlazování vytvoří podtlak, jenž způsobí jejich přisátí na pokožku.

Je to metoda velmi stará, známá již ve středověku a používána nejen k potlačování bolesti pohybového aparátu, ale i k zmírnění vnitřních potíží.

Vliv na kůži:

Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový metabolismus v kůži. Zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek, kožní dýchání a zvyšuje se přísun živin ke tkáni. Zbavíme se jedovatých látek z kůže a tím nastává regenerace kůže a zvýšení její odolnosti proti škodlivým činitelům.

Vliv na svaly:

Slabý tah stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech. Rozšíření cév ve svalech usnadňuje průtok krve čímž se odstraní stáze.

Vliv na klouby:

Je-li onemocnění mírné je možné úplné uzdravení. Prokrvení kloubů, zvýšená sekrece synoviální tekutiny.

Čištění krve:

Zvyšuje se počet krvinek. Kyselé Ph krve se mění na zásadité, což odpovídá čištění.

Nervový systém:

Dobrý vliv nejen na autonomní systém, ale taky na orgány jim řízené.

Kontraindikace:

srdcaři, vysoký tlak, menzes, horečnaté onemocnění.

Dávkování:

Poprvé – 5-10 min. max
Děti od tří let – 5-10 min.

Shiatsu

je forma přirozeného léčení speciální masáží sahající k nejstarším a nejpůvodnějším metodám známým od počátku lidstva. Je to metoda obnovování a udržování zdraví - upravování a harmonizováním primární tělesné komunikačně-energetické sítě.

SHIATSU upravuje pohyb energie, která je známá v Japonsku jako „KI" a v Číně jako „ČCHI", která probíhá dráhami neboli meridiány a dalšími specifickými oblastmi těla a vyrovnává energii, která proudí do orgánů, žláz, svalů, nervů a krve. Praktikant SHIATSU, kromě samotné masáže presováním (stláčením), při níž bohatě využívá technik prstů, dlaní, palců, předloktí, loktů, kolen a chodidel používá protahovací (strečingové) techniky, aby nerovnovážné oblasti uvolnil a dosáhl harmonie celého energetického systému.

Dotyk a kontakt je esencí SHIATSU. Oživující a regenerační dotyk rukou v čase stresu nebo ukřivdění vždy přináší osvobození. Pomocí média dotyku je zkušený SHIATSU praktikant schopen aktivovat sebeozdravující mechanizmus přijímající osoby (klienta) a tento obnoví a upevní pocit a stav dobrého bytí v těle, v mysli i na duchu. SHIATSU v neposlední raději i forma umění rozvíjení sociálních aspektů, které jsou velice důležité pro schopnosti lidské komunikace člověka s člověkem, přírodou a univerzem.

A ještě k závěru jednu myšlenku…
Shiatsu v doslovném překladu znamená „léčení tlakem prst rukou“. Ale slovo „Shi“ je také číslovka čtyři, ale i nepohoda nebo smrt a japonské slovo „Shičchi“ prý znamená špatná, mrtvá energie nebo hřbitov. Slova „a tsu“ je užíváno v bojových uměních například „Tsuki-ashi“ „posun vyražením zadní nohy vpřed“ nebo „Tsuki-waza“ techniky úhozu a poražení. Tedy volně přeloženo může pro nás slovo Shiatsu být japonsko-čínský výraz „zpomalení, odražení degenerace či smrti“ nebo také v hlubším slova smyslu „prohloubení a procítění životních sil“.

Čínská tlaková masáž

Čínská masáž se řídí teorií čínské medicíny, která je starší jak 5000 let. Zdůrazňuje celistvost organismu. Hlavní metodou jsou masáže akupresurních bodů a meridiánů. Největší pozornost se věnuje masáži bodů a energetických drah na hlavě, šíji, zádech a kříži. Dle potřeby se přidávají i končetiny. Sestavy masáže se kombinují dle specifických problémů a potřeb klienta a doplňují se působením na akupresurní body. Tato masáž stimuluje samoléčivé schopnosti organismu a vyrovnává toky energií v lidském těle (čchi).

Při čínské masáži se jedná zejména o preventivní udržování a obnovení správných toků energie v těle. V případě, že jsou tyto energie (jin a jang) v nerovnováze, masáž účinně napomáhá k obnovení jejich rovnováhy, a tím stimuluje organismus ke správné činnosti. Tato masáž, mimo jiné, kladně ovlivňuje napětí a stres, které jsou příčinou dalších problémů; uvolňuje svalové napětí, posiluje imunitu, zmírňuje potíže, jako jsou např. bolesti hlavy, migrény, nespavost, bolesti zad a pohybového aparátu, astma, alergie, oběhové potíže, zažívací a vylučovací problémy aj.

Guasha (škrábání)

Tato metoda je součástí čínských masáží. Opírá se o teorii Tradiční čínské medicíny, která je praktikována v celé východní Asii už přes pět tisíc let. Jedná se o metodu ve svých principech velmi příbuznou známějšímu baňkování. Na rozdíl od baněk umožňuje lépe ošetřit končetiny, chodidla, šíji, obličej i vlasovou část hlavy. Tedy místa, kde je použití baněk ztíženo nebo dokonce znemožněno.

Pomocí nástrojů, nejčastěji destiček z rohoviny vodního buvola nebo jadeitu, se plynule poškrabuje pokožka dle předepsaných postupů. Používá se oleje pro zvlhčení kůže a zlepšení kluzných vlastností Guasha. Tahy vždy respektují tok energie Qi na drahách Jing a Luo. K dosažení dobrého výsledku se také stimulují pomocí Guasha akupunkturní body ležící na drahách. Guasha/Škrábání vytváří zarudnutí a „otevření“ kůže, které dovoluje únik toxinů a nežádoucích patogenů ven z organizmu.

Terapii je možné opakovat po týdnu od předchozího ošetření. Řídíme se stavem kůže, její tloušťkou a citlivostí klienta. Kůže musí mít čas zregenerovat se a zarudnutí většinou stačí ustoupit. Guasha lze provádět jako samostatnou metodu masáže, ale častěji ji používáme ve spojení s čínskou tlakovou masáží. Společně se obě techniky podporují a výsledek je poté výraznější.

Účinky Guasha dle TČM:

ulevuje chronické bolesti, působí proti stagnaci Qi, rozpouští masy, vylučuje zadržené, odstraňuje horkost a vítr, aktivuje a ochlazuje krev. Odstraňuje toxiny, zrychluje a harmonizuje metabolizmus, urychluje krevní oběh, uvolňuje svaly a podkoží, zastavuje zvracení, snižuje nadměrný vzestup.

Pomáhá: při bolestech svalů a kloubů, zvláště šíje, ramen a hlavy, mrtvění končetin, ischiasu, astmatu, zácpě, nespavosti, migrénách, psychickém i fyzickém napětí. Preventivně působí: zvyšuje obranyschopnost organizmu, celkově zlepšuje a zrychluje regeneraci a vyloučení odpadních látek z těla.

Moxování (požehování)

Vznikla na severu, v chladných oblastech Číny jako metoda moxování, požehování. Jde o nahřívání, prohřívání a připalování aktivních bodů. Dodává nemocnému ztracenou energii.

Rovnoměrným, pomalým hořením směsi léčebných látek, z nichž převahu tvoří pelyněk, vzniká teplo, které proniká do hlubších vrstev, ohřívá jednotlivé body a dráhy a podporuje v nich oběh energie čchi a krevní oběh. Tím vyhání z těla chlad, odstraňuje stagnaci krve a doplňuje spotřebovanou energii.

Dlouhodobé moxování zabraňuje chorobám a prodlužuje lidský věk.

Moxování napomáhá zvyšování obranyschopnosti organismu, zrychluje látkovou výměnu, zvyšuje prokrvení, uvolňuje svalstvo a stabilizuje vegetativní nervový systém. Dále působí na krevní systém, rozšiřuje cévy, čímž zpomaluje pulz a snižuje krevní tlak.

Tygrování

Tygrování k nám přichází z Japonska. Tato technika kombinuje dynamickou, tepelnou a tlakovou stimulaci, což z ní dělá velmi příjemnou a účinnou terapii. V kovových tygrech hoří bylinná tyčinka (směs z více než 10 bylin), která prohřívá, uvolňuje a čistí hlubší tkáně. Právě detoxifikační kvality této terapie jsou jedinečné. V praxi, podobně jako u moxování je tato terapie vhodná při problémech s močopohlavním, trávícím či dýchacím systémem. Rovněž se dá použít na ztuhlé a bolavé svaly, klouby, nepěkně zhojené jizvy či celulitidu.

Jedná se o velice příjemnou a hluboce relaxační metodu. Obzvláště v oblasti obličeje prožívá klient slastné a uvolňující pocity, které navozuje teplý konec tygry. Tygrování se tato metoda nazývá podle pohybu tygry, která opisuje stejný pohyb, jako tygr v kleci (do osmičky).

Medová (detoxikační) masáž

Medová masáž je speciální masážní technikou, při níž terapeut potírá záda masírované osoby voňavým rozehřátým medem, který je následně pomalými pohyby vmasírováván do kůže klienta. Díky výživným látkám obsaženým v medu a technice masážních pohybů dochází k vyplavování toxinů - škodlivých látek, které se za dlouhou dobu nahromadily v těle klienta a trvale oslabují jeho imunitu.

Detoxikační medová masáž trvá 20-60 minut (v závislosti na individuálním průběhu masáže), kdy med v průběhu masáže a v závislosti na množství toxinů v těle klienta mění svou barvu i konzistenci. Důsledkem této mimořádně účinné manuální techniky je nejen vyplavování škodlivin a tím i aktivace vnitřních orgánů, ale zároveň dokonalá celková relaxace organismu.

Okamžitým efektem této masáže je příjemná relaxace a mírná únava. Pozitivní účinky detoxikace organismu lze hodnotit až po delší době.

Doporučení:

K celkové medové masáži postačí trojí nanesení medu. Při akutních zdravotních problémech se medová masáž doporučuje 1-2x týdně, v těhotenství postačí jen jedno nanesení, ale například pro uvolnění usazenin v kloubech se doporučuje aplikace medu 2x měsíčně. Jako prevence je vhodná aplikace této masáže 1x měsíčně.

Indikace:


Kontraindikace:

Masáže Tomáš Kus

17. listopadu 234,
Orlová - Lutyně
735 14

kus.tom@seznam.cz

603 375 648

Facebooková stránka

Dle telefonických objednávek.